Heavy Duty Steel Adjustable Movable Washing Machine Base Stand, Adjustable Washing Machine Base with Wheels/
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Color: | White |
| Recommend Screen Size: | N/M |
Gold Member Since 2016
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
Patents Awarded
Exhibition Experience
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier had awarded 1 patents, you can check the Audit Report for more information
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (19)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- B-W04BA-2
- Style
- Modern
- Material
- Steel
- Type
- Stand
- Angle
- Adjustable
- Standard or Nonstandard
- Standard
- Structure
- Triangle
- Max Weight
- 150kgs
- Size
- 420X400-650X620mm
- Distance to The Floor
- 70-100mm
- Qty/Carton
- 1PCS
- Carton Size
- 47.5X41X48cm
- Nw
- 2.35kgs
- Gw
- 2.6kgs
- Delivery Detail
- 45 Days
- Transport Package
- Color Box
- Specification
- Washing Machine Bracket
- Trademark
- Proway
- Origin
- China
- HS Code
- 8303000000
- Production Capacity
- 20000/Month
Product Description
Heavy Duty Steel Adjustable Movable Washing Machine Base Stand, Adjustable Washing Machine Base With Wheels/
Model Number: B-W04BA-2


Features:
1. Universal Washer Dryer Pedestal has 8 strong height adjustable feet
2. Universal laundry pedestal easy to assemble, No tools required.
3. Maintains ventilation through the bottom of the appliance Easy to move and clean
4. The bottom is made of a non-slip pattern to increase the friction between the load and the bottom to prevent slippage
5. For washing machine, refrigerator and air comditioner cabinet base
Specifications:
Packing:



Model Number: B-W04BA-2


Features:
1. Universal Washer Dryer Pedestal has 8 strong height adjustable feet
2. Universal laundry pedestal easy to assemble, No tools required.
3. Maintains ventilation through the bottom of the appliance Easy to move and clean
4. The bottom is made of a non-slip pattern to increase the friction between the load and the bottom to prevent slippage
5. For washing machine, refrigerator and air comditioner cabinet base
Specifications:
| Screen Size | N/A |
| Max Weight | 150kgs |
| Tilt | N/A |
| Swivel | N/A |
| Pivot for Leveling | N/A |
| Size | 420x400-650x620mm |
| Distance to the floor | 70-100mm |
Packing:
| Neutral Package | Color Box |
| Qty/Carton | 1pc |
| Carton Size | 47.5X41X48cm |
| NW | 2.35kgs |
| GW | 2.6kgs |
| Qty/20' | 280PCS |
| Qty/40' | 580PCS |



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Microwave/AC Braket/Washing Machine Base
- Heavy Duty Steel Adjustable Movable Washing Machine Base Stand, Adjustable Washing Machine Base with Wheels/
Related Categories
Hot Searches
More